Jakie rodzaje kanalizacji wyróżniamy?
Trudno wyobrazić sobie sprawnie działające miasto bez odpowiednio skonstruowanej kanalizacji. Warto przy tym wspomnieć, że zapotrzebowanie na różne rodzaje kanalizacji rośnie wraz z liczbą mieszkańców oraz z zabudową miasta. Dzieje się tak, ponieważ kanalizacja sanitarna okazuje się niezbędna do zachowania czystości w różnego rodzaju budynkach, z kolei powstawanie ulic, betonowych placów czy gęsto zabudowanych bloków uniemożliwia łatwe wchłanianie wody i zmusza do korzystania z instalacji deszczowej lub ze zbiorników retencyjnych. Dlatego też warto poznać poszczególne rodzaje sieci kanalizacyjnych, aby wiedzieć, czym się wyróżniają i kiedy warto się na nie zdecydować. Dzięki temu, że nasza firma Ziębud we Wrocławiu od ponad 30 lat zajmuje się czyszczeniem oraz naprawą kanalizacji, możemy podzielić się wiedzą oraz doświadczeniem związanymi z rozróżnianiem jej poszczególnych rodzajów.
Kanalizacja deszczowa - kiedy okazuje się niezbędna?
Jak już wcześniej wspomnieliśmy, kanalizacja deszczowa okazuje się godnym uwagi rozwiązaniem przede wszystkim w przypadku gęsto zabudowanych miast. Z powodu takiego rodzaju zabudowy woda opadowa nie jest tak dobrze wchłaniana przez ziemię, co sprawia, że w wyniku intensywnych deszczów lub nagłych roztopień można spodziewać się licznych podtopień i niebezpiecznych powodzi. Dlatego też sprawnie działająca kanalizacja deszczowa, która korzysta z nowoczesnych rozwiązań, staje się niezwykle ważnym elementem pozwalającym uniknąć tego typu zagrożeń.
Jako że kanalizacja deszczowa powstała z myślą o miastach i lokalizacjach, w których nie da się w inny sposób odprowadzić wód opadowych (na przykład przy drogach), nie spotkamy się z nią raczej na wsiach czy w niewielkich miejscowościach z przewagą zieleni. Z tego też powodu decydując się na jej montaż lub naprawę, dobrym pomysłem będzie skorzystanie z usług firmy, która wyróżnia się dużym doświadczeniem i ma możliwość częstego zajmowania się kanalizacją deszczową. Dzięki temu uda się zmniejszyć ryzyko jakichkolwiek nieprawidłowości czy powtarzających się awarii.
Na czym polega kanalizacja sanitarna?
Odpowiednio skonstruowana kanalizacja sanitarna składa się z sieci rurociągów utrzymanych w spadku, które wyróżniają się szczelnością oraz wytrzymałością. Dzięki temu płynące nimi ścieki, które nieraz muszą pokonać nawę kilkanaście kilometrów, aby dotrzeć do właściwej oczyszczalni, nie wydostają się na zewnątrz i tym samym nie prowadzą do powstania zanieczyszczeń. Warto jednak pamiętać o tym, że na utrzymanie kanalizacji sanitarnej w dobrym stanie bardzo duży wpływ ma to, co będzie się w niej znajdować. Niedopuszczalne okazuje się między innymi używanie tego rodzaju kanalizacji do odprowadzania wód opadowych. Ponadto nie zaleca się również korzystania z kanalizacji sanitarnej w przypadku większości ścieków przemysłowych – wówczas powinny być one wstępnie oczyszczone w zakładzie produkcji.
Kanalizacja ogólnospławna - czym się wyróżnia?
Kanalizacja ogólnospławna w najprostszym tłumaczeniu jest połączeniem kanalizacji deszczowej i sanitarnej. Oznacza to, że pozwala zarówno na odprowadzanie wód opadowych, jak i ścieków bytowych. Najczęściej pojawia się w miastach i na gęsto zabudowanych terenach, w przypadku których niemożliwe staje się przyłączenie dwóch różnych kanalizacji. Warto jednak pamiętać, że kanalizacja ogólnospławna nie jest pozbawiona wad – ryzykiem, z którym powinniśmy się liczyć, okazuje się sytuacja nagromadzenia wód deszczowych mogących doprowadzić do przepełnienia oczyszczalni ścieków i wyrzucenia ich w nieodpowiednim do tego miejscu.